Geografia Polski

Polska jest krajem w większej części nizinnym, na południu występują również tereny wyżynne i pasma górskie.

99,7% (311,9 tys. km2) obszaru Polski leży w zlewisku Morza Bałtyckiego (53,9% dorzecze Wisły, 34% dorzecze Odry, 11% rzeki pobrzeża Morza Bałtyckiego i 0,8% dorzecze Niemna), a poza tym w zlewisku Morza Czarnego (Orawa, Strwiąż) i Morza Północnego (Orlica). Najdłuższe rzeki w Polsce to:

Na terenie Polski znajduje się znaczna liczba jezior - ponad 9 300 jezior o powierzchni powyżej 1 ha.

Środek geometryczny Polski znajduje się we wsi Piątek, 15 km na wschód od Łęczycy, 19 km na południe od Kutna, a 33 km na północ od Łodzi. Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski

Klimat

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego. Nad obszarem naszego kraju ścierają się różne masy powietrza, co jest wynikiem położenia w centrum Europy oraz równoleżnikowego układu krain geograficznych.

Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie - między -6°C a 0°C. Średnia roczna temperatura powietrza w Polsce wynosi 7-8°C (poza obszarami górskimi).

Największy wpływ na klimat Polski mają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego, decydujące o przejściowości klimatu polskiego. Nad Polskę napływają również masy powietrza, arktycznego, zwrotnikowego-morskiego i kontynentalnego, mające mniejszy wpływ na kształtowanie klimatu naszego kraju. Masy powietrza polarno-morskiego powodują latem zachmurzenie, ochłodzenie i wzrost wilgotności, zimą zaś przynoszą ocieplenie, odwilż i mgły. Masy powietrza polarno-kontynentalnego latem przynoszą piękną, suchą i upalną pogodę, zimą-pogodę słoneczną,suchą i duże mrozy. Masy powietrza zwrotnikowo-morskiego znad Morza Sródziemnego i Azorów napływają nad Polskę rzadziej, przynosząc latem upały i częste burze a zimą gwałtowne odwilże. Masy powietrza zwrotnikowo-kontynentalnego napływają znad Azji Mniejszej i Bałkanów bardzo rzadko, przeważnie latem i wczesną jesienią. Przynoszą piękną,suchą pogodę ("złota polska jesień"). Masy powietrza arktycznego napływają nad Polskę: Średnie opady ok. 600 mm rocznie. Rozkład opadów w ciągu roku jest nierównomierny, 2/3 opadów rocznych to opady półrocza letniego. Polska leży w strefie wiatrów zmiennych z przewagą wiatrów zachodnich (północno-zachodnich i południowo-zachodnich), których udział stanowi ok. 60%. Wiatry wschodnie wieją głównie zimą, rzadsze są natomiast wiatry wiejące z południa i północy.

Polska graniczy z siedmioma państwami (w nawiasie długość granicy z tym państwem): Długość granicy morskiej wynosi 440 km (długość wybrzeża morskiego Bałtyku wynosi 788 km).

Całkowita długość granic wynosi 3511 km.

Powierzchnia Polski wynosi 322.577 km2, w tym: obszar lądowy (wraz z wodami śródlądowymi) - 311.904 km2, morskie wody wewnętrzne - 1991 km2, morze terytorialne - 8682 km2. W Europie większą powierzchnię mają : Rosja, Ukraina, Francja, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Finlandia i Norwegia.

Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi w Polsce 173 m. Nachylenie powierzchni jest z południowego wschodu ku północnemu zachodowi, w Polsce przeważają tereny nizinne, a rzeźba terenu ma układ równoleżnikowych pasów. Na południu Polski występują tereny górzyste, miejscami z rzeźbą wysokogórską. W nizinnej części Polski spotyka się krajobraz młodoglacjalny w północnym i środkowym pasie, a staroglacjalny na południu.